روغن پایه

نویسنده : کربلایی موضوع : بدون دسته بندی بدون دیدگاه
Spread the love
روغن پایه

روغنی که برای روان کاری به عنوان یک روانکار مورد استفاده قرار می گیرد روغن پایه گفته می شود که با استفاده از افزودنی هایی به آن روانکار اصلی به دست می آید. و همیچنین گفته می شود که یکی از مهمترین و بهترین جزء تشکیل دهنده روانکارها از لحاظ حجمی روغن پایه می باشد که به طور متوسط بیش از ۹۵% فرمولاسیون یک روانکار را از نظر حجمی تشکیل می دهد. در بعضی از روانکار هایی که میتوان به روغن کمپرسور و هیدرولیک اشاره کرد، ۹۹% روغن را روغن پایه تشکیل میدهد و یک در صد باقی مانده را افزودنی ها ایجاد می کنند. روانکارهای دیگری نیز در بازار موجود می باشد که  ۳۰% آن ها از افزودنی ها تشکیل شده است که میتوان به  گریس ها، سیالات فلزکاری و روغن دنده های صنعتی اشاره کرد.

روغن پایه از چه روشی به دست می آید؟

روغن های پایه از طریق پالایشگاه های نفت خام تولید می شود.

منابع غیر نفتی دیگر نیز برای تولید روغن های پایه وجود دارد که بهترین روش برای به دست آوردن روغن پایه نفت خام می باشد.

کیفیت آن چگونه است؟

کیفیت روغن های پایه بستگی به نوع نفت خام و عملیات انجام شده توسط پالایشگاه دارد.

وقتی که تولید روغن پایه اجزای شیمیای خود را از نفت خام به ارث می برد.

از آنجا که نفت خام دارای مواد مختلفی از مثل نفتنیک و آروماتیک، هیدروکربن های پارافینیک و ترکیبات گوگرددار است.

روغن پایه ها از این موادهای موجود تشکیل می شوند.

انواع روغن پایه:

روغن های پایه به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

  • روغن های پایه ی طبیعی
  • روغن های پایه ی سنتزی
  • روغن های پایه ی معدنی

روغن های پایه ی طبیعی:

استفاده از روغن های گیاهی از زمان های دور اهمیت زیادی داشته. با پیدایش نفت خام و ارضه مستقیم روغن های گیاهی ارزان به بازار که به همین خاطر روانکار‌های طبیعی به صورتی از میدان خارج شدند و دور از دسترس مردم قرار گرفتند. به مرور زمان و در دوره های جنگ به علت کمبود نفت خام دوباره روانکارها کنار گذاشته شد و مورد توجه مردم قرار گرفت و به میدان باز گشت که جایگاه خوبی را برای خود بجای گذاشت، که در این زمینه می توانیم به یک نمونه  از زمان جنگ اشاره کرد، استفاده از روغن های گیاهی در جنگ جهانی اول و دوم به عنوان سوخت جای گرفت که به همین دلیل افزایش سرعت در تولید گریس ها و روانکار ها بیشتر شد که شوک نفتی اعراب در سال ۱۹۷۳ یک بار دیگر لزوم توجه به منابع غیر نفتی را تایید کرد.

روغن های پایه ی سنتزی:

روغن های سنتزی به روغن هایی گفته می شود که با استفاده از اتصال دادن یک یا چند جز آلی مشخص شده با وزن مولکولی کم، به صورت کنترل شده، با در نظر گرفتن قدرت و راندمان بسیاربالای موتور‌های جدید امروزی که در شرایط دشواری درحال کارکردن هستند، روانکاری قطعات آنها به وسیله روغن های تولید شده توسط هیدروکربور‌های معدنی که به صورت مستقیم از نفت خام تولید می شود امکان پذیر نیست. همچنین برای صنعت هواپیمایی کمبود روغن موتور با نقطه ریزش خیلی پایین و نیاز به روغن های با کیفیت های بالا باعث استفاده روزافزونبسیار بالای آن و توسعه روانکار‌های مصنوعی شده است.
برعکس روغن های معدنی که با تصفیه نفت خام بدست می آیند، روغن های سنتتیک از ترکیبات مواد شیمیایی یا پلیمریزاسیون هیدروکربن ها و یک سری آزمایش های مرتبط در آزمایشگاه به دست می آید.
اگر بخواهیم تعریف دیگری ازروغن های سنتزی یا مصنوعی داشته باشیم به این صورت می باشد که روغن هایی گفته می شود که از طریق متصل کردن یک یا چند جزء آلی مشخص با وزن مولکولی کم، در شرایط کنترل شده، سنتز یا ساخته می شوند. این نوع ترکیب شدن در شرایط کنترل شده ای به صورت فیزیکی و شیمیایی مورد انجام و برسی قرار می گیرد، که این عمل  باعث ایجاد روغن سنتزی حاصل، خواص مشخصی داشته باشد که از قبل مورد نظر بوده است. یعنی روغن های سنتزی، روغن هایی از پیش طراحی شده ای هستند که ساختار و ترکیب شیمیایی آنها طوری است که می توان روغن به دست آمده را روغن مطلوب نامید.

روغن های پایه ی معدنی:

 به روغن هایی گفته می شود که از نفت خام به دست می آیند و به دو دسته روغن های پارافینیک و روغن های نفتنیک تقسیم می شوند که با استفاده از تصفیه ی نفت خام به تهیه می شوند.

روغن های پارافینیک: روغن های هستند که از هیدروکربن های نرمال یا همان (راست زنجیر) و هیدروکربن های ایزو یا همان (شاخه دار) تشکیل می شوند.

روغن های نفتنیک: روغن هایی هستند که  از هیدروکربن های حلقوی سیر شده ی یک یا چند حلقه ای تولید می شوند.

طبقه بندی روغن های پایه با توجه به خواص آن که به صورت فیزیکی و شیمیایی است تقسیم می شود که در زیر طبقه بندی آن را نشان خواهیم داد.

روغن های پایه شامل ۵ گروه می شوند:

  • روغنهای پایه گروه ۱
  • روغنهای پایه گروه ۲
  • روغنهای گروه ۳
  • روغنهای گروه ۴
  • روغنهای گروه ۵