عایق کاری

نویسنده : کربلایی موضوع : ایزوگام بدون دیدگاه
Spread the love
عایق کاری دیوار
عایق حراررتی دیوار داخلی به معنای کم کردن انتقال حرارت در تماس حرارتی بین اشیا یا در حیطه تابشی. در حقیقت به معنای منتقل کردن انرژی حرارتی بین اشیا با درجه حرارت گوناگون.
عایق حرارتی با شیوه ها و فرایند های خاص طراحی می شوند و با مواد و شکل های خوب تولید می شوند.
عایق کاری جداره های بیرونی ساختمان ، اتلاف حرارت ناشی از سقف ، کف و دیوار های مجاور را 35 تا 55 درصد کم می کند. انتخاب بهترین روش برای عایق کاری ساختمان به توجیه فنی اقتصادی نیاز است و به عوامل گوناگونی چون وضعیت جدار ، نمای بیرونی ساختمان ،هزینه عایق کاری و… وابسته است.

پانل عایق سازه‌ای

از مصالح ساختمانی ترکیبی است. این پانل‌ها شامل یک لایه عایق با هسته‌ای سفت و سخت هستند که بین دو صفحه سازه‌ای احاطه شده‌است. صفحه‌ها می‌توانند از جنس فلز، چوب چند لایه، سیمان و اکسید منیریم باشند. صفحه‌های مبتنی بر رشته و حتی هسته گستردهٔ فومی، فومی باز شده، فوم پلی اورتان یا ساختار لانه زنبوری هم می‌توانند به عنوان صفحه‌های عایق استفاده شوند.

عایق‌بندی ساختمان

به‌طور کلی به هر چیزی اطلاق می‌شود که برای عایق به هر منظوری استفاده شود. در حالی که بیشتر عایق‌ها در ساختمان به منظور حرارتی است، این عبارت به عایق صوتی و عایق آتش ‏(en) و عایق ضربه ‏(en) (مثلاً در مورد لرزش‌هایی که در کاربردهای صنعتی وجود دارد) هم اطلاق می‌شود. معمولاً یک ماده عایق ‏(en) انتخاب می‌شود که بتواند چند مورد از کارکردهای فوق را به‌طور همزمان فراهم کند.

عایق کاری با روش های جدید

امروزه پیشرفت زیادی در تکنولوژی ساخت خانه های سریع و پیش ساخته به وجود آمده است که علاوه بر اجرای یک ساختمان در کم ترین مدت ، عایق کاری مناسبی دارند. روش های ICF، LSF و ساندویچ پنل از مهم ترین روش جدید هستند.

پوشش ساختمان

پوشش گرمایی ساختمان تأثیر مهمی در شرایط زندگی در یک خانه دارد. اتاق‌های پشت بام و زیر زمین ممکن است مشمول این قانون شوند یا نشوند. کاهش جریان هوا از داخل خانه به خارج خانه می‌تواند تأثیر چشمگیری در انتقال گرما داشته باشد.
برای کاهش انتقال گرمایی به روش همرفت نیز باید به ساخت ساختمان (هوایی‌سازی ‏(en)) و نصب صحیح مواد عایق توجه کرد.
هرچه جریان هوای طبیعی در ساختمان کم باشد، تهویهٔ مکانیکی بیشتری نیاز است تا موجبات رفاه انسان را فراهم آورد. رطوبت بالا می‌تواند نقش مؤثری در کاهش جریان هوا داشته باشد و به پدیده‌هایی همچون میعان، پوسیدن سازه‌های ساختمانی و افزایش رشد میکروب‌ها (مثل کپک‌ها و باکتری‌ها) بینجامد.

عایق کاری با مصالح عایق

در روش عایق بندی با مصالح عایق با استفاده از بلوک هایی با مقاومت حرارتی بالا به عنوان اجزای دیوار باربر انجام می شود. در نتیجه خود دیوار عایق کافی دارند و به نصب عایق بر روی آن نیازی نیست. بلوک های بتن سبک گازی ، لیکا و پرلیت از مهم ترین روش های عایق کاری با مصالح عایق هستند.